Please email faculty by clicking the envelope icon beside their name.

ADMINISTRATION & OFFICE
TECHNOLOGY
ENGLISH
FINE ARTS
MATH
SCIENCE
SOCIAL SCIENCES
EXTENDED FACULTY
ASSISTANTS

Click here to view coaches.

ADMINISTRATIVE STAFF & FACULTY

Paul Henry
Paul HenryPrincipal
Anna Kathryn Sloan
Anna Kathryn SloanAssistant Principal
Kendall Murphy
Kendall MurphyAthletic Director
Julie Newton
Julie NewtonCounselor
Anne Erby
Anne ErbySchool Nurse
Rose Peak
Rose Peak Receptionist
Gabe Wilson
Gabe WilsonSchool Resource Officer
Leslie Williams
Leslie WilliamsBookkeeper

TECHNOLOGY

Drew Davis
Drew DavisRobotics
Heather Hefner
Heather HefnerSeminar (Electives Department Head)
Eli JacksonComputer Science
Robbins Rogers
Robbins RogersCyber Foundations

ENGLISH / LANGUAGE DEPARTMENT

Jessie Carman
Jessie CarmanEnglish
Hannah CovingtonEL
Mallory Horn
Mallory HornCreative Writing/Advanced Communications/Journalism
Alison Laney
Alison LaneyELL
Christy Plunkett
Christy PlunkettEnglish Language Arts (Department Head)
Heather Smith
Heather SmithEnglish
Lauren Stanford
Lauren StanfordEnglish

FINE ARTS

David Hopple
David HoppleBand
Dylan Hunsucker
Dylan HunsuckerBand
Brandon Lang
Brandon LangBand
Lillian SwilleyChorus

MATH DEPARTMENT

Anna Creekmore
Anna CreekmoreMath
Emily Henry
Emily HenryMath
Maia Miller
Maia MillerMath/Social Studies
Katelyn Robbins
Katelyn RobbinsMath/Advanced Communications
Jacqueline Shirley
Jacqueline ShirleyMath (Department Head)

SCIENCE DEPARTMENT

Nina Freeman
Nina FreemanScience (Department Head)
Carrie HillScience
Ginger Rhynes
Ginger RhynesScience

GIFTED

Ninabeth Capanin
Ninabeth CapaninIntellectually Gifted
Tracy Vainisi
Tracy VainisiIntellectually Gifted/Art
Teri Watson
Teri WatsonArt

SOCIAL SCIENCES

Joshua Barnett
Joshua BarnettSocial Studies
Parks Smith
Parks SmithSocial Studies (Department Head)
Matt Tyer
Matt TyerSocial Studies/Leadership Development

EXTENDED FACULTY

Danica Buchanan
Danica BuchananSpecial Education
Amy Chapman
Amy ChapmanBehavioral Specialist
Rhonda DentonInterventionist
Gala DuffInterventionist
Lyndsey Dunn
Lyndsey DunnSpecial Education
Austin Epting
Austin EptingSpecial Education
Sarah Garrett
Sarah GarrettLibrarian/IMAGINE STEAM Lab
Anna Giachelli
Anna GiachelliSpecial Education
Mitch HowellPhysical Education
Lori Moody
Lori MoodySpecial Education/Advanced Communications
Kendall Murphy
Kendall MurphyEducational Leadership
Jonna Rogers
Jonna RogersSpecial Education
Tameca SheppardInterventionist
Sara WareInterventionist

ASSISTANT TEACHERS

Franita FarrAssistant Teacher-PBS
Leah Knowlton
Leah KnowltonAssistant Teacher
Samantha MetzImagine Lab Assistant
Don Reed
Don ReedPhysical Education Assistant
Ashley Towery
Ashley ToweryAssistant Teacher